Wojciech Łapka | Noc Naukowców

Wojciech Łapka

Od dzieciństwa inżynier i naukowiec, który budował różne pojazdy na kółkach i płozach, urządzenia, roboty, wymyślał różne mikstury (tzw. „dusicielki”), komponował piosenki, wierszyki, robił wywiady, programy radiowe (nagrywane swego czasu na kasety magnetofonowe) i telewizyjne. Odkrywał świat poprzez ciągłe pytania i rozkładanie wszystkiego na czynniki pierwsze. Interesował się krótkofalarstwem. W Technikum Mechanicznym bardzo aktywnie działał w samorządzie szkolnym będąc jego przewodniczącym i głównym inicjatorem reaktywacji szkolnego węzła radiowego. Wtedy także organizował między innymi „Pierwszy Dzień Wiosny” i „Dzień Nauczyciela”, kiedy to cała szkoła była pod władzą uczniów. Uczestniczył w posiedzeniach Sejmiku Młodzieży Województwa Bydgoskiego. Angażował się także w spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Studia magisterskie ukończył na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania na kierunku mechanika i budowa maszyn w specjalności diagnostyka i eksploatacja maszyn. Jego przygoda z akustyką zaczęła się od wyboru wspomnianej specjalności w okresie ostatnich dwóch lat studiów, a utwierdziła się poprzez tematykę pracy magisterskiej z zakresu hałasu środowiskowego. W 2004 roku rozpoczął studia doktoranckie na tym samym wydziale z zakresu pasywnej kontroli hałasu. Doktorat obronił w grudniu 2009 roku.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół układów akustycznych i tworzeniu nowych urządzeń do walki z hałasem, jak przykładowo wymyślony przez niego rezonator helikoidalny. Swoje badania opiera na modelowaniu numerycznym oraz eksperymentalnym potwierdzaniu ich wyników.
Fascynuje się dźwiękiem ze względu na trudność w jego ujarzmieniu, szczególnie w niskich częstotliwościach. Marzy o tworzeniu fantazyjnych układów akustycznych, które będą zachwycały wyglądem a jednocześnie spełniały swoją rolę akustyczną.

Wolny czas lubi spędzać na świeżym powietrzu z rodziną, a także uprawiać różne sporty jak np. siatkówka, tenis ziemny, badminton. Lubi kuchcić i odkrywać nowe przepisy kulinarne. Jest także amatorem dobrego kina z gatunku science-fiction, komedia, akcja i przygoda.