Uniwersytet im. Adama Mickiewicza | Noc Naukowców

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jedna z najlepszych uczelni w Polsce.
Za wysoką pozycją UAM przemawiają fakty i liczby, które stawiają uczelnię w ścisłej czołówce.

Tradycja

UAM jest uczelnią, która nawiązuje do tradycji akademickich zapoczątkowanych przez poznańskie szkoły wyższe działające w XVI i XVII wieku. W 2019 roku będziemy obchodzili stulecie powstania Uniwersytetu. W ciągu prawie 100 lat działalności naszymi absolwentami stali się ludzie nauki, biznesu, polityki i sztuki – dołącz do nich i zapisz swoją kartę w historii UAM!

Nowoczesność

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to uczelnia, która prowadzi badania na europejskim poziomie. W skali całego Uniwersytetu w 2012 roku pracownicy naukowi realizowali 546 projektów badawczych na łączną kwotę prawie 136 mln zł. Dzięki temu UAM znalazł się na trzecim miejscu wśród polskich jednostek badawczych według rankingu Narodowego Centrum Nauki.

Czy wiesz, że…

  • najwcześniejsze stypendia dla najuboższych studentów (odnotowane w rejestrach XVI-wiecznej Akademii Lubrańskiego w Poznaniu) wynosiły 9 groszy tygodniowo. Jest to ponad tysiąc pięćset razy mniej niż dzisiaj.
  • wśród absolwentów UAM jest pierwsza kobieta-premier w historii Polski. Hanna Suchocka ukończyła Wydział Prawa i Administracji i była premierem w latach 1992-93.
  • Maria Skłodowska-Curie była pierwszym doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego (dzisiaj UAM). Senat uczelni nadał jej tę najwyższą godność akademicką 15 grudnia 1922 r.
  • w zbiorach bibliotek UAM znajduje się 5 milionów woluminów.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
www.amu.edu.pl